Щодо однієї фатальної омани людства: утопія переходу від біологічної еволюції до еволюції духовної

  • Владимир Николаевич Шаповал Харківський національний університет внутрішніх справ http://orcid.org/0000-0003-4826-8463
Ключові слова: людина, цивілізація, криза, духовна еволюція, інформаційно-технологічна еволюція

Анотація

У статті ставиться питання про те, якою є генеральна тенденція розвитку світової історії, і відстоюється думка, що надія на те, що біологічна еволюція виду «людина» зміниться духовною, не підтверджується фактами реальної дійсності.

 Обгрунтовується проблематичність подолання  розриву між належним та існуючим у процесі світової історії. Реальна ситуація в сучасному світі складається таким чином, що вектор цивілізації  придбав напрям зовсім не такий, який передбачала класична філософська традиція. Заклики релігійних проповідників і видатних філософів про звернення до духу сьогодні не знаходять відгуку і сприймаються як анахронізм.

Сучасний стан цивілізації характеризується глобальною кризою, що зачіпає економічну, фінансову, соціально-політичну, екологічну та іншу сфери. Розвиток цивілізації сформував не стільки ноосферу, скільки техносферу. Постійно ведучі гру на пониження і спрощення, ця сфера привела до такого стану, коли справжні духовні цінності підмінені безглуздими і жалюгідними сурогатами. 

Показано, що релігійно-міфологічні способи впливу, розповсюджені в минулому, в сучасності придбали інші форми, стали більш приземленими, безпринципними і цинічними. Показано, що науково-технічний прогрес, який не супроводжується моральним прогресом, спроможний знищити біосферу разом з людиною як такою.

Показано, що сучасна людська цивілізація вступила в найгостріший конфлікт з природою. Цей конфлікт загрожує перерости у глобальну катастрофу, яка може привести до загибелі цивілізації та занурення у нове варварство. На порозі надзвичайних змін знаходиться сама людина, тілесна і ментальна складові якої переживають істотні трансформації. Біологічна еволюція людини, за всіма ознаками, завершується. Однак, як би цього не хотілося б, її змінить не духовний, а, швидше за все, інформаційно-технологічний етап. Якщо вдасться уникнути тотальної цивілізаційної катастрофи, перспективи еволюції на цьому етапі практично безмежні.

Біографія автора

Владимир Николаевич Шаповал, Харківський національний університет внутрішніх справ

доктор філософських наук, професор, професор кафедри соціально-правових дисциплін, Харківський національний університет внутрішніх справ, м. Харків, Україна

Посилання

Гегель Г. Энциклопедия философских наук. В 3-х т. – М.: Мысль, 1977. – Том 3. Философия духа. – 472 с.

Опубліковано
2019-06-23
Як цитувати
Шаповал, В. (2019). Щодо однієї фатальної омани людства: утопія переходу від біологічної еволюції до еволюції духовної. Актуальні проблеми філософії та соціології, (24), 3-9. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i24.412