ПОЛІТИЧНИЙ АКЦІОНІЗМ ЯК ФОРМА МИСТЕЦЬКОГО ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТИЧНОГО ПРОТЕСТУ

  • Артем Вікторович Кройтор Національний університет "Одеська юридична академія"
Ключові слова: політичний акціонізм, перформанс, гепенінг, політична участь

Анотація

У статті розглянуто поняття «політичний акціонізм» як засіб і форму художнього вираження протесту  та звернення суспільної уваги на значні проблеми політичної, соціальної сфери людського існування. Зокрема, у статті приділено увагу становлення акціонізму як сучасному напрямку в мистецтві, що має на меті в художньо-образній акції виразити протест  не стільки проти певного політичного явища, норми або процесу, а в першу чергу критикує суспільство що змирилося з несправедливим, на думку акціоніста, станом речей.

Метою статті є в дослідження сутності політичного акціонізму та таких його форм як перформанс та гепенінг, їх вираження у політичному житті України. Визначено сутність перформансу, гепенінгу та їх форми вираження. Проаналізована специфіка зазначених форм акціонізму. Перформанс це організована митцем акція, направлена на включення до дії глядача. Гепенінг, на відміну від перформанса не має чітко організованої митцем структури і передусім розвивається як не контрольована, проте спровокована митцем подія з залученням випадкового глядача. Показана принципово подієва природа гепенінгу. Гепенінг не можна покращити, або переграти, адже у такому випадку він перетворюється на театральну виставу, тобто мистецтво і перестає бути реальним дійством, набуваючи штучності. Гепенінг не може повторюватись, дія є одноразовим актом, відтворення якої черговий раз перетворює її на відрепетирувану виставу.

Показана суттєва відмінність акціонізму як форми сучасної мистецької практики від практики класичного мистецтва. Мистецтво класичне є вираженням ідеї, духу в матерії тобто витвір мистецтва є формою що має символічне значення. У акціонізмі ж такою формою є митець, увага переноситься передусім на нього він і є символом, що виражає ідею або заклик до дії, до роздумів над важливими питаннями соціально-політичної сфери буття.

У праці розкриваються основні причини виникнення акціонізму та його ґенеза, визначено основні ознаки гепенінгу та перформансу. Також розглянуто основні політичні перформанси, що відбувалися в Україні. Визначено їх особливість та специфіку використання національної символіки в масових вітчизняних перформансах.

Біографія автора

Артем Вікторович Кройтор, Національний університет "Одеська юридична академія"

кандидат політичних наук, доцент кафедри політичних теорій,

Національний університет «Одеська юридична академія», Одеса, Україна

Посилання

Бавикіна В. Феномен політичного акціонізму в сучасному суспільстві [Електронний ресурс] / В. Бавикіна – Режим доступу до ресурсу: www.irbis-nbuv.gov.ua › cgi-bin › irbis_nbuv › cgiirbis_64
Бавикіна В. Акционизм: каким он может быть? [Електронний ресурс] / В. Бавикіна // Журнал про сучасну культуру "KORYDOR". – 19. – Режим доступу до ресурсу: http://www.korydor.in.ua/ua/opinions/aktsionizm-v-ukraine-segodnia.html.
Брати Капранови принесли під Раду відрізані язики [Електронний ресурс] // Корреспондент. – 2012. – Режим доступу до ресурсу: https://ua.korrespondent.net/kyiv/1397917-brati-kapranovi-prinesli-pid-radu-vidrizani-yaziki
Вишеславський Г. Гепенінг і його місце на мапі термінологічної системи акціонізму [Електронний ресурс] / Г. Вишеславський – Режим доступу до ресурсу: http://mystukr.mari.kiev.ua/article/view/152364/174206.
Гончаренко Д. Перформанс-арт як явище культури постмодернізму [Електронний ресурс] / Д. Гончаренко – Режим доступу до ресурсу: www.irbis-nbuv.gov.ua › cgi-bin › irbis_nbuv › cgiirbis_64 › apmpmn
Капроу А. Как сделать хэппенинг [Електронний ресурс] / А. Капроу – Режим доступу до ресурсу: https://www.kommersant.ru/doc/1881574.
Лєйбєдєв-Кумач Д. Україно наша чучхейська... [Електронний ресурс] / Д. Лєйбєдєв-Кумач // Дзеркало тижня. – 2004. – Режим доступу до ресурсу: https://dt.ua/SOCIETY/ukrayino_nasha_chuchheyska.html.
Львів’яни організували марш з баняками і друшляками на головах [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. – 2014. – Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/25234886.html.
Набока М. Я не розглядаю мистецтво поза політикою – художниця [Електронний ресурс] / М. Набока // Радіо Свобода. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/27089458.html.
Перфоманс марії куликовської «Омовіння / lustration» [Електронний ресурс] // Мистецький Арсенал. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: https://artarsenal.in.ua/uk/vystavky/podia/perfomans-mariyi-kulykovskoyi-omovinnya-lustration/.
«Політичні тушки» і «маріонетки» штурмували парламент (відео, фото) [Електронний ресурс] // Радіо Свобода. – 2012. – Режим доступу до ресурсу: https://www.radiosvoboda.org/a/24751744.html.
Хома Н. Політичний гепенінг як акціоністська форма протесту [Електронний ресурс] / Н. Хома – Режим доступу до ресурсу: http://politologia-rdgu.rv.ua/images/pan13/7.pdf.
Опубліковано
2019-11-26
Як цитувати
Кройтор, А. (2019). ПОЛІТИЧНИЙ АКЦІОНІЗМ ЯК ФОРМА МИСТЕЦЬКОГО ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТИЧНОГО ПРОТЕСТУ. Актуальні проблеми філософії та соціології, (24), 24-33. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i24.886