Ідентичність особистості в умовах інформаційного суспільства

  • О. В. Запорожченко Ізмаїльський державний гуманітарний університет
Ключові слова: особистість, ідентичність, інформаційне суспільство, глобалізація, трансформація, свідомість, світогляд

Анотація

Статтю присвячено проблемі впливу інформаційних технологій на ідентичність особистості. Такі ключові особливості сучасності, як стрімкий розвиток і поширення інформаційних технологій, істотно впливають як на соціокультурний простір загалом, так і на соціальне буття кожної людини. Постійне збільшення обсягів інформації, що «бомбардує» свідомість людини, щораз більша соціальна атомізація і віртуалізація соціальних зв’язків визначають формування нового типу ідентичності, який треба вивчати з погляду різних дисциплін: соціальної філософії, соціології, соціальної психології, педагогіки тощо. У цій статті зроблено спробу соціально-філософського аналізу основних аспектів трансформації ідентичності в умовах інформаційного суспільства. Справді, стрімкі зміни в комплексі інформаційних технік і технологій – це ні з чим не порівнянний виклик, оскільки людині доводиться мати справу з інформацією, яка часто має безсистемний, маніпулятивний характер, спрямована на те, щоб сформувати потреби, переконання, мотиви для досягнення певних економічних і політичних цілей, які лежать за межами справжніх, автентичних потреб особистості. Ситуація ускладнюється також викликами і загрозами зовнішньополітичного характеру. Завдання, які стоять тепер перед гуманітарними науками, полягає в тому, щоб дослідити процеси, що відбуваються в сфері «людина-інформація»; надати державним структурам систему методологічних позицій у сфері інформаційної безпеки людини і світоглядних основ ідентифікації особистості в кризовому соціумі. Отже, соціальна інформаційна екологія сьогодні набуває вирішального значення, а від формування автентичної особистості, здатної відповідати на виклики сучасності, залежить подальший прогрес суспільства. У статті розглядаються базові ідеї основних зарубіжних теоретиків інформаційного суспільства, особливості їх осмислення вітчизняними дослідниками в контексті системи «інформація-культура-суспільство-людина». Окрема увага в статті приділяється саме змінам у структурі, особливостях, чинниках формування ідентичності особистості. У статті автор розглядає як позитивні, так і негативні аспекти проблеми ідентичності особистості в умовах формування інформаційного суспільства, намагається окреслити напрями подальшого вивчення проблеми ідентичності, приділяє водночас особливу увагу трансформаціям у системі цінностей «людини інформаційної».

Біографія автора

О. В. Запорожченко, Ізмаїльський державний гуманітарний університет

кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри права і соціальної роботи

Посилання

Артюшенко О. Інформаційне суспільство: джерела, проблеми, тенденції розвитку. Гілея: науковий вісник. 2016. Вип. 110. С. 177–180. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2016_110_45.

Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. Опыт социального прогнозирования. Пер. с англ.

Москва : Academia, 1999. 959 с.

Бодрийяр Ж. Соблазн / пер. с фр. А. Гараджи. Москва : Ad marginem, 2000. 317 с.; Бодрийяр Ж. Символический обмен и смерть / пер. с фр. и вступ. ст. С.Н. Зенкина. Москва : Добросвет, 2000. 389 c.

Гидденс Э. Ускользающий мир. Как глобализация меняет нашу жизнь. Москва : Весь мир, 2004. 120 с.

Данильян О. Інформаційне суспільство: морально-етичний дискурс. Інформація і право. 2014. № 1. С. 16–25. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Infpr_2014_1_4

Данильян О., Дзьобань О. «Симулякр»: концептуалізація феномена у постнеокласичній філософії.

Інформація і право. 2016. № 2 (17). С. 66–76.

Дзьобань О., Соснін О. Інформаційне суспільство як мережево-комунікативний простір управління. Віче. 2015. № 10. С. 7-13. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/viche_2015_10_3;

Дзьобань О., Жданенко С. Соціокультурний простір інформаційного суспільства як середовище

буття сучасної людини. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава

Мудрого». Серія: Філософія, філософія права, політологія, соціологія. 2014. № 2 (21). С. 12–21.

Доній Н. Самотність як територія ризику суспільного життя людини. Філософія і політологія в контексті сучасної культури. 2014. Вип. 7. С. 55–60.

Кастельс М. Информационная эпоха: экономика, общество и культура / Пер. с англ. под науч. ред.

О. И. Шкаратана. Москва : ГУ ВШЭ, 2000. 608 с.

Козловски П. Культура постмодерна / пер. с нем. Москва : Республика, 1997. 238 с.

Липовецки Ж. Эра пустоты: Эссе о современном индивидуализме / пер. с фр. В.В. Кузнецова. СанктПетербург : Владимир Даль, 2001. 330 с.

Лукашенко М.В. Інформаційне суспільство та становлення віртуальної соціальності. Гілея: науковий вісник. 2017. Вип. 122. С. 280–283. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2017_122_71.

Помазова О.В. Самотність як психологічний феномен. Наукові записки Національного університету

«Острозька академія». Сер. Психологія і педагогіка. 2013. Вип. 23. С. 206–214.

Сучасне суспільство : філософсько-правове дослідження актуальних проблем : монографія / О.Г. Данильян, О.П. Дзьобань, С.Б. Жданенко та ін.; за ред. О.Г. Данильяна. 2-ге вид., перероб. і допов. Харків :

Право, 2017. 416 с;

Тоффлер Э. Третья волна. Москва : ООО «Фирма «Издательство ACT», 2010.

Хабермас Ю. От картин мира к жизненному миру / пер. с нем. Д. Мироновой. 2-е изд. Москва :

Идея-Пресс, 2011. C. 49-71.

Хейзинга Й. Homo Ludens. В тени завтрашнего дня / пер. с нидерл. В. Ошиса. Москва : АСТ, 2004. 539 с.

Опубліковано
2021-03-01
Як цитувати
Запорожченко, О. (2021). Ідентичність особистості в умовах інформаційного суспільства. Актуальні проблеми філософії та соціології, (26), 12-16. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i26.900