Локальний громадський активізм як компонент соціальної згуртованості в об’єднаних громадах

особливості, прояви, агенти

  • О. О. Дейнеко Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Ключові слова: громадський активізм, соціальна згуртованість, соціальна участь, громадянське суспільство, об’єднані територіальні громади, децентралізація

Анотація

Стаття присвячена аналізу проявів, особливостей та агентів локального громадського активізму як компонента соціальної згуртованості в об’єднаних територіальних громадах Харківської та Чернівецької областей. Спираючись на аналіз 26 напівструктурованих інтерв’ю, проведених в рамках міжнародного українсько-норвезького проєкту з місцевими громадськими активістами, депутатами місцевих рад, представниками керівництва громад та експертами з питань децентралізації, автор досліджує наявність передумов для посилення громадської участі як компонента соціальної згуртованості в об’єднаних територіальних громадах на рівні локальних спільнот в Україні. Автор критично осмислює компоненти горизонтально-об’єктивного виміру соціальної згуртованості за Дж. Чаном, пропонуючи власне бачення класифікації соціальних практик, що забезпечують динамізм громадянського суспільства, виокремлюючи громадський активізм у площинах «громадянин-влада» та «громадянин-громадянин». В статті наголошено, що у дослідженнях феномену громадського активізму важливу роль має відігравати не лише аналіз практик громадян, спрямованих на можливість впливу на ухвалення рішень владою, але і аналіз владних практик «назустріч» громадським ініціативам та формування відповідних взаємодій. Цей теоретичний фокус набув своє практичне застосування у даному дослідженні. У статті підсумовано, що реформа децентралізації виступає інструментом демократизації українського суспільства, актуалізуючи практики прозорості і підзвітності у діяльності органів місцевого самоврядування, сприяючи запровадженню нових форм громадської участі (бюджет участі) та консолідуючи соціальних суб’єктів довкола вирішення локальних проблем та досягнення спільного блага. Наголошується, що створення об’єднаних територіальних громад, підкріплене збільшенням місцевих бюджетів та розширенням кола владних повноважень на місцевому рівні сформувало у сприйнятті місцевих мешканців образ «спільного блага», що активізує прояви локального громадянського активізму і, в такий спосіб, сприяє посиленню соціальної згуртованості на рівні локальних спільнот в Україні. Підсумовано, що практики локального активізму з погляду ролі та участі різних соціальних суб’єктів мають певні соціокультурні особливості у різних регіонах України.

Біографія автора

О. О. Дейнеко, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології

Посилання

Про добровільне об’єднання територіальних громад: Закон України від 5 лютого 2015 року № 157-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/157-19#Text (дата звернення: 01.12.2020).

Oleinekova Olga. Decentralization Reform: An Effective Vehicle for Modernization and Democratization

in Ukraine? In: H. Shelest and M. Rabinovych, eds. Decentralization, Regional Diversity, and Conflict.

The Case of Ukraine. Basingstocke: Palgrave McMillan, 2020. Р. 311–338.

Romanova Valentyna and Andreas Umland. Decentralising Ukraine: Geopolitical Implications. Survival. 2019. № 61 (5). Р. 99–112.

Chan J., To H. P. and Chan E. Reconsidering Social Cohesion: Developing a Definition and Analytical Framework for Empirical Research. Social Indicators Research. 2006. № 75(2). P. 273–302.

Jenson Jane. Mapping social cohesion: The state of Canadian research. Ottawa: Canadian policy research networks. 1998. URL: https://www.academia.edu/26949106/Mapping_Social_Cohesion_The_State_ of_Canadian_Research (date of appeal : 17.12.2020).

Berger-Schmitt Regina. Considering Social Cohesion in Quality of Life Assessments: Concept and Measurement. Social indicators research. 2002. № 58 (1-3). P. 403–428.

Тіт О.Г. Громадянський активізм як чинник розбудови громадянського суспільства в сучасній Україні.

Гілея: науковий вісник. 2019. № 145(3). Р. 100–103.

Fonseca Xavier, Stephan Lukosch and Frances Brazier. Social Cohesion Revisited: a New Definition and

How to Characterize It. Innovation: The European Journal of Social Science Research. 2019. № 32 (2). P. 231–253.

Середа В. Переосмислюючи український ідентифікаційний простір: громадський активізм в Україні

після Євромайдану / Вікторія Середа // Феномен Майдану в українському суспільстві: соціологічні інтерпретації / за наук. ред. Є.І. Головахи та О.Г. Стегнія. К. : Інститут соціології НАН. України, 2014. С. 58–78.

Соціологічні виміри громадянського суспільства в Україні / за наук. ред. О. Резніка. Київ: Інститут

соціології НАН України, 2019. 288 с.

Aasland Aadne and Oleksii Lyska. Local democracy in Ukrainian cities: civic participation and responsiveness

of local authorities. Post-Soviet Affairs. 2016. № 32 (2). Р. 152–175.

Сотник І.М., Ус Я.О. Бюджет участі: досвід застосування та перспективи вдосконалення в містах України. Механізм регулювання економіки. 2018. № 1. С. 31–44.

Shills E. The virtue of civility: Selected essays on liberalism, tradition, and civil society. Indianapolis: Liberty Fund. 1997. 410 p.

Заключний звіт Соціологічної Асоціації України «Соціальні нерівності: сприйняття українським суспільством» (2018). URL : http://sau.in.ua/app/uploads/2019/07/ZVIT_SOCZIALNINERIVNOSTI_2018_.pdf (дата звернення: 21.12.2020).

Опубліковано
2021-03-02
Як цитувати
Дейнеко, О. (2021). Локальний громадський активізм як компонент соціальної згуртованості в об’єднаних громадах. Актуальні проблеми філософії та соціології, (26), 51-59. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i26.905