Зростання та стабілізація політичної зрілості культури громадянськості українців в умовах демократичного транзиту

  • М. І. Гурик Західноукраїнський національний університет
Ключові слова: культура громадянськості, учасницька культура, політична участь, електоральна участь, діалогова форма політичної участі, протестна форма політичної участі

Анотація

У статті осмислюється проблема становлення культури громадянськості як умови успішного здійснення демократизації політичної системи Україні. Автор проводить системний аналіз змісту поняття, специфічних ознак та чинників культури громадянськості. Доведено, що формування культури громадянськості, як учасницької культури відбувається в процесі реалізації особою і суспільством різних форм політичної участі. Показано, що культура громадянськості розвивається в Україні паралельно із формуванням громадянського суспільства, її продукують соціальні суб’єкти – громадяни, їх групи, об’єднання та організації. Доведено, що громадянськість людини реалізується, через її активну участь у діяльності громади, яка спонукає до активізації громадської самосвідомості, у рамках якої формується діалогова форма політичної участі та активістська політична культура. Наголошено на тому, що електоральна участь громадян, як одна з найважливіших складових культури громадянськості, проявляється циклічно в Україні, як у вигляді неконвенційних активно-протестних форм, так і громадських ініціатив, волонтерських організацій та благодійних фондів, які виникли під час Революції гідності і продовжують активно функціонувати. Зазначено, що протестна форма політичної участі громадян переважає над дискурсною впродовж усього періоду незалежності України. Автор наголошує на тому, що становлення горизонтальних зв’язків між громадянами, у процесі творення інституційних форм громадянського суспільства. сприяє поступовому переходу від піддансько-учасницького до учасницького типу політичної культури. Показано, що розвиток активістської політичної культури залежить від продовження реалізації реформи децентралізації, подолання патерналістських форм суспільної свідомості шляхом підвищення рівня політичної освіченості та активності громадян, становлення ефективних інститутів громадянського суспільства.

Біографія автора

М. І. Гурик, Західноукраїнський національний університет

кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри філософії та політології

Посилання

Алмонд Г., Верба С. Гражданская культура: политические установки и демократия в пяти странах / пер. с англ. Е. Генделя. Москва : Мысль, 2014. 500 с.

Биченко А. Протестні настрої, викликані кризою, частково вгамувалися завдяки виборам. URL: http://www.razumkov.org.ua/ukr/expert.php?news_id=1917.

Бортніков В. Політична участь і демократія: українські реалії : монографія. Луцьк : РВВ «Вежа»

Волинський державний університет ім. Лесі Українки, 2007. 524 с.

Габермас Ю. Залучення іншого. Студії з політичної теорії. Львів : Астролябія, 2006. 416 с.

Горбатенко В. Ціннісні аспекти реформування політичної системи України. Політ. менеджмент. 2007. № 3 (24). С. 4–12.

Громадська активність громадян України URL : https://dif.org.ua/article/gromadska-aktivnistgromadyan-ukraini?fbclid=IwAR0Sr6hu9_wEUyBDbs32cOOEnOiRRfylCxSvI0Bmr76AAh9ve8pjAKIE-iU.

Эрмэ Г. Культура и демократия / пер. с фр. Прогресс : Изд-во ЮНЕСКО, 1994. 190 с.

Жеребятнікова І. В. Громадянська культура як аксіологічна складова розвитку динамічної політичної

системи. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»,

№ 2 (29). С. 270–273.

Клюжев О. Електоральний протест в Україні в контексті політичної участі. Віче. 2009. № 8. С. 17–20.

Конституція України : Закон України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР. URL : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/

show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80.

Короткий оксфордський політичний словник : пер. з англ. / [ред.-упоряд. : І. Маклін, А. Макмілан]. 2-ге вид. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2006. 789 с.

Мордовець М. Громадянська активність в Україні: динаміка та основні форми. Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. / редкол.: С. Ківалов (голов. ред.), Л. Кормич (заст. голов. ред.), М. Польовий

[та ін.]. URL: http://dspace.onua.edu.ua/bitstream/handle/11300/1829/Mordovets%20Gromadyanska%20

aktivnyst.pdf?sequence=1&isAllowed=y.

Основи демократії : навч. посіб. / М. Бессонова, О. Бірюков, С. Бондарчук та ін. ; за ред. А. Колодій.

-ге вид., стереотипне. Київ : Ай Бі, 2004. 668 с.

Ротар Н. Політична участь громадян України у системних трансформаціях перехідного періоду : монографія Чернівці : Рута, 2007. 472 с.

Ротар Н. Політична участь громадян України в умовах е-демократизації. Політичний менеджмент,

№ 2, 2006 URL: https://ipiend.gov.ua/wp-content/uploads/2018/07/rotar_politychna.pdf.

Соціологічне дослідження: «ГОТОВНІСТЬ УКРАЇНЦІВ ДО УЧАСТІ В АКЦІЯХ СОЦІАЛЬНОГО

ПРОТЕСТУ (грудень 2019 року)» Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) URL : http://www.kiis.

com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=911&page=9.

Соціологічне дослідження: «ОЦІНКА СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ І СПРИЙНЯТТЯ ПАРТІЙ ТА ПОЛІТИКІВ: ЖОВТЕНЬ 2020 РОКУ» Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). URL : http://www.kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=973&page=2.

Соціологічне опитування «Громадянське суспільство в період пандемії: як вона вплинула на громадську активність». Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. URL : https://dif.org.ua/article/

gromadyanske-suspilstvo-v-period-pandemii-yak-vonavplinula-na-gromadsku-aktivnist.

Стан та динаміка розвитку неурядових організацій України. 2002 - 2006 роки: Звіт за даними дослідження / Підготовлено Творчим центром Каунтерпарт Л. Паливода, О. Кікоть. Київ : Макрос, 2006. 160 с.

Стручкова-Гуменна Л. Б. Особливості формування громадянської культури в західному регіоні України. URL : http://www.filosof.com.ua/Jornel/M_60/Struchkova.pdf.

Marchenko A. (2016). Civic activities in Eastern Europe: links with democratic political culture. East

European Politics. 32 (1). 12–27.

Martlew C. Local Democracy in Practice. Aldershot : Averbury, 2012. P. 107.

Marshall T. Class, Citizenship and Social Development. Westport : Witherby & Co. Ltd., 2012. P. 135.

Опубліковано
2021-03-02
Як цитувати
Гурик, М. (2021). Зростання та стабілізація політичної зрілості культури громадянськості українців в умовах демократичного транзиту. Актуальні проблеми філософії та соціології, (26), 65-70. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i26.907