Людська гідність як філософська проблема

  • М. Т. Костенко Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка
Ключові слова: гідність, честь, соціум, сучасність, категорія, цінності, мораль, культура, людина, відповідальність, совість

Анотація

Стаття присвячена дослідженню людської гідності як об’єкта сучасного етико-філософського дискурсу. Автор, враховуючи трансформаційні процеси у поглядах на людські цінності та права, визначає гідність як базову людську цінність, що визначає вектор розвитку її моральності, місця в суспільних відносинах. У статті здійснено філософсько-етичний аналіз людської гідності. Охарактеризовано її сутність, структурні елементи. Опрацьовано різноманіття підходів до тлумачення змісту гідності людини. У дослідженні детально висвітлено актуальну історико-філософську проблематику. Визначено методологічні принципи розуміння гідності людини як однієї з визначальних ідей існування громадянського суспільства. Опрацьовано та інтерпретовано доробок сучасних учених-філософів про людську гідність. Доведено, що людська гідність є духовним та моральним ідеалом, з якого випливають такі соціальні цінності, як свобода, справедливість, рівність. У статті завдяки опрацюванню сучасних наукових досліджень проілюстровано проблему формування людської гідності та її значення в соціумі. Наведено аналіз компонентів феномена гідності. Розкрито структуру та умови становлення гідності особистості. Описано такі складові частини гідності людини, як суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона та об’єктивна сторона. Акцентовано увагу на показниках гідності людини. Доведено, що почуття гідності відповідає таким показникам, як сформованість власного реалістичного образу «Я», мотивація досягнення, особливості вольової сфери.  Автор доводить важливість поваги до гідності людини як невід’ємного атрибуту існування суспільства. У статті систематизовано численні характеристики гідності як найважливішої моральної якості та вищої цінності. Виявлено місце і значущість проблеми у філософсько-етичному напрямі. Визначено головні закономірності формування гідності людини. Поглиблено знання з етико-філософської проблематики людської гідності як ключової моральної цінності у становленні соціуму, нації, держави.

Біографія автора

М. Т. Костенко, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка

аспірантка кафедри філософії 

Посилання

Грищук О. Людська гідність у праві: філософські проблеми. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2007. 428 с.

Дойчик М. Ідея гідності в історії європейської

філософії : монографія. 2-ге вид., доп. Івано-Франківськ : Прикарпатський національний університет ім.

В. Стефаника, 2018. 394 с.

Кравченко П. Гідність людини як ціннісний

принцип її соціального буття. Полтава : ПНПУ імені

В.Г. Короленка, 2003. С. 1–5.

Малахов В. Честь і гідність. Етика : курс лекцій.

Київ : Либідь, 1996. С. 182–188.

Усов Д. Сучасна філософія свободи: контрактуалістичний вимір. Мультиверсум. Філософський альманах. 2016. Вип. 9–10 (157–158). С. 59–70.

Усманов Ж. Понятие «достоинство человека» и

его научно-философская сущность. Молодой ученый.

№ 10. С. 1530–1532. URL: https://moluch.ru/

archive/90/18536 (дата звернення: 20.02.2020).

Чиренко Н. Почуття власної гідності: структура поняття. Позашкілля (Шкільний світ). 2009.

№ 9. С. 4–5.

Шаракшанэ С. Достоинство человека: опыт

философско антропологического осмысления : автореф. дисс. … канд. философ. наук : спец. 09.00.13.

Ростов-на-Дону, 2007. 29 c.

Якухно І. Етика: духовні засади : навчальнометодичний посібник. Житомир : Полісся, 2016. 198 с.

Опубліковано
2021-04-06
Як цитувати
Костенко, М. (2021). Людська гідність як філософська проблема. Актуальні проблеми філософії та соціології, (27), 21-25. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i27.914