Взаємозв’язки архетипу та діяльності

соціально-філософський аспект

  • А. О. Макарова Житомирський державний університет імені Івана Франка
Ключові слова: архетип, діяльність, суспільна свідомість, космоцентризм, теоцентризм, антропоцентризм, техноцентризм, макро-, мезо- та мікрорівні реалізації архетипних засад діяльності, об’єктивна проєкція взаємовпливу архетипу і діяльності, суб’єктивна проєкція взаємовпливу архетипу і діяльності

Анотація

У статті розглянуто поняття і сутність архетипу та діяльності як взаємопов’язаних соціально детермінованих феноменів. Наголошено на проблематичності формально-логічного аналізу цих понять і необхідності розгляду їх діалектичних зв’язків у системі суспільної (колективної) свідомості та несвідомого. Суспільство представлене як колективний організм, в якому діяльність зумовлена впливом суспільної свідомості і несвідомого і навпаки. Як об’єктивну проєкцію реалізації взаємовпливу архетипу та діяльності представлено онтологічно-праксеологічну модель аналогії онтогенетичного (як вікового) та філогенетичного (як історичного) розвитку людини і людства. Використано терміни «космоцентризм», «теоцентризм», «антропоцентризм» та «техноцентризм» як маркери втілення в універсальних етапах програми розвитку людства як живого біосоціального організму певних зовнішніх, структурно-організаційних завдань діяльності. Як суб’єктивну проєкцію реалізації взаємовпливу архетипу та діяльності представлено антропологічно-аксіологічну модель єдності сутнісних сил людини, які визначено як архетипи. Серед них названо дух, душу, розум, розсудок, волю та тіло, наголошено на їхній функції реалізації цінностей як ідеалів діяльності, що змінюють соціальну дійсність. Сформульовано визначення персональної архетипно-ціннісної матриці, характерної для окремого суб’єкта як потенційної особистості й об’єктивного «архетипного історичного соціокультурного контексту», з яким архетипно-ціннісна матриця взаємодіє як програма діяльності. Проаналізовано взаємозв’язок та відмінність макро-, мезо- та мікрорівнів реалізації архетипних засад діяльності, наголошено, що потенційна діяльність соціальних суб’єктів у координатах об’єктивного архетипного контексту трансформується згідно з характеристиками окремих (персональних) архетипно-ціннісних матриць. Наголошено, що єдність протилежностей об’єктивного та суб’єктивного у взаємозв’язку архетипів та діяльності створює цілісність суспільств та соціумів як феноменальних акторів соціальних процесів.

Біографія автора

А. О. Макарова, Житомирський державний університет імені Івана Франка

кандидат філософських наук, доцент, докторант кафедри філософії та політології

Посилання

Гансова Э.А. Методология анализа общества.

Наукове пізнання: методологія та технологія. 2019.

№ 1(42). С. 26–29.

Горобец К.В. Аксиосфера права: философский и

юридический дискурс : монографія. Одесса, 2013. 218 с.

Гуггенбюль-Крейг А. Власть архетипа в психотерапии и медицине. / научная редакция В.В. Зеленского. Санкт-Петербург,1997. 117 с.

Дебор Г. Общество спектакля. Москва, 2000. 184 с.

Денисюк Ж.З. Репрезетація етнокультурних

цінностей у текстах постфольклору. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

№ 1. С. 62–66.

Донченко О.А, Романенко Ю.В. Архетипи соціального життя і політика (Глибинні регулятиви психополітичного повсякдення) : монографія. Київ, 2001. 334 с.

Еременко А.М., Яковлев Д.В. «Мы диалектику

учили не по Гегелю». Философия в зеркале политической пропаганды: попытка антропологического подхода. Актуальні проблеми філософії та соціології. 2019.

№ 25. С. 10–23.

Ивакин А.А. Опора на конгениальность идей

как условие построения целостной картины мира.

Актуальні проблеми філософії та соціології.

№ 25. С. 24–37.

Каралаш Ю.І. Соціальна діяльність та її роль

у сучасних соціальних процесах. Європейський

філософський та історичний дискурс. 2018. Випуск 4.

Частина 3. С. 137–143.

Кин Ллойд Кентон. Пути целостности: Юнгианские и пост-юнгианские диалоги с Западным Эзотерическим Древом Жизни : диссертация, представленная на соискание ученой степени доктора философии.

Центр Психоаналитических Исследований Эссекса,

URL: https://www.klex.ru/obj (дата звернення:

12.2020).

Макарова А.О. Соціокультурні засади архетипно-ціннісного підходу до діяльності. Вісник Львівського університету. Серія філос.- політолог. студії. 2020.

Випуск 30. С. 84–90.

Пашинська А.В. Нелюдське як фактор формування самоідентичності. Актуальні проблеми філософії та соціології. 2018. № 23. С. 25–30.

Турен А. Возвращение человека действующего:

очерк социологии. Москва. 1998. 204 с.

Шаповал В.Н. Об одном роковом заблуждении

человечества: утопия перехода от биологической эволюции к эволюции духовной. Актуальні проблеми філософії та соціології. 2019. № 24. С. 3–9.

Опубліковано
2021-04-06
Як цитувати
Макарова, А. (2021). Взаємозв’язки архетипу та діяльності. Актуальні проблеми філософії та соціології, (27), 31-37. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i27.917