Особенности конструирования коллективной обиды посредством кинематографа (на примере современных украинских фильмов)

  • А. В. Музылёв Харьковский национальный университет имени В. Н. Каразина

Анотація

У статті розглянуто особливості конструювання колективної образи за допомогою кінематографа. Розглянуто теоретичні основи роботи, а саме статті дослідників, які вивчають правила конструювання та утвердження колективної пам’яті в кінематографі. Колективна образа розглядається саме як частина пам’яті, в якій вона закріплюється за допомогою такого способу, як перегляд фільмів. Виявлено основні особливості відображення колективної образи в кіно. Найчастіше для її конструювання використовуються образи ворога і жертви. Вони гіпертрофовані, жертва постає виключно в позитивному світлі, практично без недоліків. Образ ворога створюється як образ жорстокого, брутального, зневажливого, який готовий фізично і морально принизити жертву. Позитивний персонаж стає жертвою дискримінації, військової агресії, інших проявів неповаги. Зображення образів жертви і ворога в картинах сприяє конструюванню ставлення до різних соціальних груп в суспільстві. Люди сприймають моделі поведінки, продемонстровані на екрані, як релевантні, а потім відтворюють їх у реальному житті. Проведене дослідження демонструє, що в Україні на тлі актуалізації військових і політичних проблем регулярно випускаються в широкий прокат фільми, які конструюють колективну образу. Серед картин, що вийшли в прокат у 2020 році, до таких можна віднести «Східняк», «Черкаси», «Наші котики». У них конструюється образ українських військових не тільки як героїв і захисників Батьківщини, але й як безневинних постраждалих, які стають жертвами обставин. Для картин характерні героїзація воїнів і демонстрація жертв, з якими зіткнулися військові. Несправедливість щодо них приводить до формування колективної образи як відповіді на ті бойові втрати, з якими довелося зіткнутися. Також у фільмах українського виробництва регулярно відтворюється образ ворога, який демонструється як жорстокий, підступний, що порушує наявні міжнародні домовленості. Його втілює як воєнне, так і політичне керівництво. Демонстрація таких картин сприяє консолідації певної частини населення навколо єдиних цінностей, а також посиленню негативного сприйняття ворога.

Біографія автора

А. В. Музылёв, Харьковский национальный университет имени В. Н. Каразина

магистр социологии, аспирант кафедры политической социологии

Посилання

Волков Е., Пономарева Е. Игровое кино как

исторический источник для изучения культурной памяти. Вестник ЮУрГУ. Серия «Социально-гуманитарные науки». 2012. Вып. 18. № 10. С. 22–25.

Ассман Я. Культурная память: письмо, память о

прошлом и политическая идентичность в высоких культурах древности / пер. с нем. М. Сокольской. Москва :

Языки славянской культуры (ЯСК), 2004. 368 с.

Лотман Ю. Память в культурологическом освещении. Избранные статьи : в 3 т. Т. 1. Таллинн :

Александра, 1992. С. 200–202.

Ферро М. Кино и история. Вопросы истории.

№ 2. С. 47–57.

Ерохина Т. Феномен памяти в массовой культуре: контрпамять и постпамять в отечественном кинематографе. Ярославский педагогический вестник.

№ 5. С. 269–274.

Музылёв А. Конструирование коллективной обиды посредством кинематографа: украинский

контекст. Science and Education a New Dimension.

Humanities and Social Science. Budapest. 2020.

№ VIII (41). С. 81–84.

Опубліковано
2021-04-08
Як цитувати
Музылёв, А. (2021). Особенности конструирования коллективной обиды посредством кинематографа (на примере современных украинских фильмов). Актуальні проблеми філософії та соціології, (27), 97-102. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i27.929