Політичний порядок денний: «ієрархія» vs. «мережа»

Ключові слова: порядок денний, політичний процес, ієрархія, мережа, політичний порядок денний, теорія настановчості, публічна політика, медіакратія

Анотація

У статті досліджується процес формування політичного порядку денного сучасного суспільства. Політичний процес розгортається навколо тем порядку денного. Очевидно, що порядок денний суспільства та окремих впливових груп (бюрократії, олігархії, медіакратії тощо) не завжди співпадає. Адже ресурси цих груп дозволяють маніпулювати порядком денним задля вилучення суспільного інтересу з політичного дискурсу та підміни його приватними інтересами у процесі визначення рейтингу соціальних та політичних проблем. Визначено, що політичний порядок денний є публічним, а на його встановлення впливають ієрархії, засновані на вертикальних зв’язках та мережі, які характеризуються горизонтальними відносинами. Встановлення політичного порядку денного відбувається на перетині взаємодії влади та опозиції, електоральних змагань та публічного адміністрування, політичних конфліктів та пошуків консенсусу. На політичний порядок денний впливають повсякденний досвід індивідів, дії політиків та державних діячів. Чим ближча проблема до повсякденного досвіду індивідів, тим менший вплив масмедіа і навпаки. Медіа здатні штучно конструювати політичний порядок денний, вони виступають «інформаційними лобістами». Їх вплив на політичний порядок денний зумовлений розвитком технологій та формуванням потужних медіакорпорацій з глобальним впливом. Штучний порядок денний встановлюється завдяки медіаскандалам: спеціально сконструйованим подіям, які викладаються у вигляді динамічної історії, яка привертає увагу аудиторії. Наголошено на необхідності протидії процесу медіатизації, який розгортається у відносинах масмедіа, держави та суспільства. Як відповідь на виклики медіатизації та подолання проблеми штучного конструювання політичного порядку денного запропоновано повернення до раціональних дебатів. Майданчиком для політичних дебатів щодо сутності суспільного інтересу мають стати не масмедіа, а парламент. Саме у стінах вищого представницького органу влади можливий ефективний синтез принципів «ієрархії» та «мережі» у вигляді раціональних парламентських дебатів.

У медіапросторі також відбувається протиставлення вертикально підпорядкованих медіакорпорацій («ієрархій») та Інтернет-медіа (передусім, соціальних мереж).

Відзначено, що у сучасному світі минув період романтичного захоплення соціальними мережами та їх виключно позитивною роллю у встановленні порядку денного. Незважаючи на значний вплив соціальних мереж на початок та розгортання кольорових революцій, у тому числі і в Україні 2004 та 2013–2014 років, нині все більше відчувається їх рух у бік медіакорпорацій, організованих за принципом ієрархії. Зростає роль менеджменту щодо регулювання політичного контенту, широко запроваджується практика блокування користувачів, зокрема й відомих політичних діячів. Цей тренд стає визначальним у встановленні політичного порядку денного у глобальному вимірі.

Посилання

1. Андрусів В. Битва за порядок денний. Українська правда. 2013. 23 січня. URL: https://www.pravda.com.ua/articles/2013/01/23/6982086/.
2. Дем’янчук О.П. Політична освіта як чинник формування порядку денного публічної політики: теорія та українська практика. Наукові записки: Політичні науки. Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія». 2006. Том 57. С. 71–77.
3. Дональд Трамп и его соцсеть: с кем решил потягаться экс-президент США. DW. Политика. URL: https://www.dw.com/ru/donald-tramp-i-ego-socset-s-kem-reshil-potjagatsja-eks-prezident-ssha/a-56951033.
4. Заіка Б., Бровінська М., Шевчук С., Букатюк У. Війна за владу. Чортова дюжина Зеленського. Кого з олігархів чекає сюрприз від Президента? Великий список. ЛIГА. Новини. URL: https://biz.liga.net/pervye-litsa/all/article/chertova-dyujina-zelenskogo-kogo-iz-oligarhov-jdet-syurpriz-ot-prezidenta-bolshoy-spisok.
5. Ковалевський В. Порядок денний: теорія і метод структурування політичної реальності. Наукові записки ІПіЕНД імені І. Кураса НАН України. 2013. Випуск 4 (66). С. 21 –224.
6. Мак-Комбс М. Встановлення пріоритетів: масмедії та громадська думка. Київ : «К. І. С. », 2007. 256 с.
7. Яковлев Д.В. Політичні дебати як засіб раціоналізації політичної взаємодії. Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. 2010. Вип. 40. С. 50–57.
8. Яковлев Д.В. Політична взаємодія як комунікативний процес: медіатизація, демократизація, раціоналізація. Одеса : Астропринт, 2009. 288 с.
Опубліковано
2021-07-06
Як цитувати
Ломейко, В. (2021). Політичний порядок денний: «ієрархія» vs. «мережа». Актуальні проблеми філософії та соціології, (29), 100-104. https://doi.org/10.32837/apfs.v0i29.967